Kripto Para

Metaverse Coinler Hakkında Bilgi

Metaverse coinler insanların araştırmış olduğu bir olay olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Gelin bu coinleri beraber inceleyelim.

Metaverse, yakın zamanda hayatımızda büyük bir yere sahip olmaya başlasa da aslına bakarsak 20. yüzyılın sonuna doğru ortaya çıkan bir kavram. Önceleri kitaplarda kendine yer bulan bu kavram, artık sanal gerçeklik ile buluşmuş durumda. Bu teknolojiden yararlanmak isteyen insanlar sanal gerçeklik gözlüğü alabilir veya ekranı kullanarak bu dünyaya katılabilir. Metaverse ile beraber bu platforma sahip insanların coinleri de bulunmakta. Şu anda popüler olarak bulunan birçok metaverse coini yer alıyor. Bu coinler ile ilgili bilgiler verip coinlerin değerini açıklıyor olacağız.

Metaverse Coinler

The Sandbox

En popüler coinlerden birisi The Sandbox platformunun geliştirmiş olduğu SAND tokeni olarak yer alıyor. Eğer The Sandbox oyununu biliyorsanız Pixowl firmasını da biliyor olmalısınız. The Sandbox, çeşitli kimyasal olayların gerçekleştirilebileceği ortam sunan bir oyun. Bu oyunun bir de 3 boyutlu hali bulunuyor. Metaverse olarak geçen bu platformda oyuncular, kendi çalışmalarını üretebiliyor ve diğer oyuncular ile birlikte oynayabiliyor.

Metaverse coinler arasında yer alan SAND, The Sandbox platformunun bir coini olmakta. The Sandbox ekosisteminin işlemesini sağlayan bu yapı sayesinde kullanıcılar, çeşitli işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebiliyor. Örneğin platformda satın alma işlemi yapılabiliyor veya nesne satılabiliyor. Ayrıca isteyen kullanıcılar, borsadan SAND alarak bu parayı yatırım amaçlı da kullanabiliyor. Şunu ifade edelim ki bu konu yatırım tavsiyesi değil. Platform, yaptığı açıklamada en yüksek arzın 3 milyar SAND olduğunu belirtiyor.

Platformda kendine yer veren bir diğer özellik LAND olarak bizlerin karşısına çıkıyor. LAND, oyuncuların kendi deneyimlerini oluşturması için arazi almasına ve geliştirmesine yardımcı olan bir sistem. Toplamda 166.464 arazinin mevcut olduğu açıklanıyor. Yani arazi sayısı sınırsız değil. Kullanıcılar oyun oynayarak ödül alabilir, oyun geliştirerek para kazanabilir veya oluşturduğu varlıkları satışa sunabilir.

Metaverse coinler arasında kendine yer edinen SAND’ın güncel değerini incelediğimizde 0,84 dolar olduğu görülüyor. En yüksek 8,40 dolar seviyesine kadar ulaşan kripto para biriminin şu anki seviyesi ile zirve seviyesi arasında 10 kat fark olduğu görülüyor.

Metaverse Coinler

Decentraland

Bir diğer platform olarak bizleri karşılayan ortam Decentraland olarak açıklanabilir. Oldukça popüler olan bu yerde 90.601 parsel arazi yer alıyor. Kendi haritası bulunan platformun kripto para birimi MANA olarak yer alıyor. Platformda satılan her bir arsa LAND olarak geçerken birden çok parselin bir araya gelip yapı oluşturmasına ESTATE deniyor. District, aynı ilgi alanına sahip olan kişilerin bir araya gelmesi ile oluşan şehirler olurken Scene ise arazi üzerinde yer alan nesnelere verilen isim olarak ifade edilebilir.

Decentraland, oldukça ünlü bir platform. Bu platformda birçok şirketin de yapısı bulunuyor. Ülkemizde Yapı Kredi Bankası, Vodafone Türkiye ve Pegasus Hava Yolları gibi şirketlerin arazisi yer alırken dünya çapında da birçok firma, bu platformda yer edinmiş durumda. MANA’nın değeri 0,69 dolar olurken zirve değer 5,5 dolar olarak açıklanabilir.

OVR

Metaverse coinler ile ilgili verilebilecek bir diğer örnek OVR olarak yer alıyor. 0,69 dolarlık değere sahip olan bu coinin rekoru 3,3 dolar olurken platformun daha yeni olduğunu da söyleyelim. OVR’de amaç gerçek Dünya haritası üzerinden parsellenmiş arazileri satın almak. Ülkemizde de yoğun bir ilgiyle tercih edilen bu uygulamada dünyanın birçok yeri satın alınmış durumda. İnsanlar, gelecekte bu arazilerin değerleneceğini umuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu