Kripto Para

Merkezi Finans Nedir? CeFi Özellikleri 2022-2023

Merkezi finans nedir sorusuna cevap olarak, kullanıcıların merkezi borsalar aracılığıyla kripto para birimlerinde faiz kazanmalarını ve kredi almalarını sağlayan bir finansal uygulamadır. İstediğiniz işlemleri ve kripto siparişlerini işleyebilmek için, sahip olduğunuz kripto varlıklarının özel anahtarları, seçtiğiniz üçüncü taraf kuruluşa emanet edilecektir. CeFi’nin amacı, adil ticaret yaparken işlemlerin hız ve maliyet verimliliğini artırmaktır. Merkezi olmayan finansa ise DeFi denir. DeFi, herhangi bir otoriteye ihtiyaç duymayan popüler bir sistemdir. Ancak bu içeriğimizde odak noktamız CeFi, yani merkezi finans. Şimdi ayrıntılara geçelim.

CeFi değişim örneklerinden bazıları şunlardır:

  • Coinbase
  • Binance
  • Paribu

Merkezi Finans Nedir, Faydaları Nelerdir?

Merkezi Finans Nedir, Faydaları Nelerdir?
Merkezi Finans Nedir, Faydaları Nelerdir?
  1. Daha Yüksek Faiz Oranları

CeFi (merkezi finans) platformları faiz oranlarını kendileri belirler, dolayısıyla piyasa güçlerine tabi olmadıkları için daha istikrarlıdır. Faiz oranları, DeFi platformlarına kıyasla önemli ölçüde daha yüksek olma eğilimindedir.

  1. Fiat Dönüşümlerinde Esneklik

Kripto para birimi ve ulusal para birimleri arasındaki dönüşümler normalde merkezi bir değişim gerektirir. Kripto ticaretinde yeni olan kişiler, fiat’ı kriptoya dönüştürmek için bu tür borsaları rahatlıkla kullanabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Bu, DeFi’de kolayca yapılamaz. Bu nedenle, bu açıdan CeFi, kesintisiz deneyim ile DeFi’yi geride bırakıyor.

  1. Zincirler Arası Hizmetler

Merkezi finans sistemleri, bağımsız blok zinciri platformlarında yayınlanan farklı madeni paraların ticaretini destekler. Bununla birlikte, DeFi sistemleri daha kısıtlayıcıdır ve zincirler arası takas gerçekleştirmenin ayrıntılı ve hantal süreci nedeniyle bu tür belirteçleri desteklemez. Bu, CeFi’nin önemli bir avantajıdır, çünkü yüksek piyasa değeri olan paraların çoğu bağımsız blok zincirlerinde işlem görür.

  1. Müşteri Hizmetlerinin Kullanılabilirliği

Blockchain teknolojisi hızla gelişen bir alandır ve yatırımcılar kendilerini güncel tutmakta zorlanabilirler. İyi kurulmuş borsalar, belirsizlik sırasında yardımcı olmak için verimli müşteri hizmetleri departmanlarına sahiptir. Ek olarak, kullanıcılarını eğitmek için kripto hakkında geniş bilgiye kolay erişim sağlama eğilimindedirler.

Merkezi Finansın (CeFi) Riskleri

Merkezi Finansın (CeFi) Riskleri
Merkezi Finansın (CeFi) Riskleri
  1. Gizliliğin İhlal Edilmesi Riski

Merkezi bir borsada hesap oluşturmanın ilk süreci, yasal belgeleriniz ve ikamet adresiniz gibi özel ayrıntıların verilmesini içerir. Bu işlem genellikle KYC (Müşterinizi Tanıyın) olarak adlandırılır ve kullanıcıların gerçek olduğunu doğrulayarak kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetlerin önlenmesine yardımcı olur. Borsa bir siber saldırıyla karşılaşırsa, özel bilgilerinizin yanlış ellere geçme riski vardır.

  1. Fon Kaybetme Riski

CeFi’de kullanıcılar fonlarını seçtikleri merkezi borsalara emanet eder ve fonları üzerinde özerkliğe sahip değildir. Esasen, işletmeleri yöneten kişilere yüksek düzeyde güvenlik sağlamaları ve varlıkları korumaları konusunda güveniyoruz. Borsa hacklenirse, onları kaybetme olasılığı yüksektir.

Bu risklere rağmen CeFi hakkında endişelenmenize gerek yok çünkü hemen hemen tüm borsalar blockchain adli bilişimi kullanıyor ve şirketlerin herhangi bir dolandırıcılık faaliyetine dikkat etmesi gerekiyor. Güvenilir bir ortam sağlayarak, riskleri azaltmayı ve müşterilerini korumayı amaçlar.

Merkezi Finans (CeFi) ve Merkezi Olmayan Finans (DeFi) karşılaştırması

Merkezi finans (CeFi) nedir sorusunu kavradığımıza göre karşılaştırmalara geçebiliriz. Her sistemin kendi artıları ve eksileri vardır ve kripto para biriminde önemli bir rol oynar. Hem CeFi hem de DeFi için gelecek parlak ve bir hizmete karar vermek yerine her iki hizmeti de kullanarak portföyünüzü her zaman çeşitlendirebilirsiniz. Her şeyden önce, bir sonraki adımınıza karar vermeden önce mevcut önceliklerinizin neler olduğunu belirlemeli ve gerekli özeni göstermelisiniz.

Bu yazımızda Merkezi Finans (CeFi) Nedir sorusuna yanıtlar aradık. Umarız fayda sağlamışızdır. Sorularınızı ve düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. Daha fazlası için bizi TAKİP etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu