Kripto Para

Kripto Para Türkiye’de Yasal Mı?

Türkiye’de kripto para yasası üzerine çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kripto paraların düzenlenmesine yönelik önemli adımlar atılmıştır. Resmi Gazete’de yayımlanan ve 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme Türkiye’deki kripto para sektörünü yakından ilgilendirmektedir. Kripto para Türkiye’de yasal mı sorusunun yanıtı net bir şekilde verilmese de ödemelerde kripto para kullanımı tamamen yasaklanmıştır. Ancak bunun dışında TC vatandaşı yatırımcılar, TL varlıkları ile kripto para borsalarından Bitcoin, Ethereum gibi çok sayıda kripto para birimini satın alma imkanına sahiptir.

Türkiye’de Kripto Para Düzenlemesi

TCMB kripto para düzenlemesi, ülkedeki kripto para sektör temsilcileri tarafından tepki çeken bir yönetmelik olarak Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. TCMB imzalı bu yönetmeliğe göre kripto varlıklar ödemelerde doğrudan veya dolaylı yoldan kullanılamayacaktır. Kripto paralarla ödeme hizmeti sunmayı da yasaklayan bu düzenleme 30 Nisan 2021 tarihinde resmen yürürlüğe girmiştir. Bu yasayı özetlemek gerekirse, herhangi bir ürün veya hizmet kripto para karşılığı satılamayacaktır. Bunun dışında yatırım amaçlı veya trade amaçlı kripto para borsaları üzerinden kripto para birimi alıp satmanın önünde herhangi bir engel yoktur.

Yönetmeliğe Göre Kripto Varlık Nedir?

Yönetmeliğe Göre Kripto Varlık Nedir?

TCMB kripto para yönetmeliği, sektör temsilcilerinden tepki çekerken bazı kurumlar da bu kararın doğru olduğuna yönelik görüş bildirmiştir. Söz konusu düzenlemede ödeme hizmetlerinde ve elektronik para ihracında kripto paraların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılması yasaklanmıştır. Kanunun önemli bir maddesinde şu ifadelere yer verilmiştir: “Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.”

Öte yandan özellikle son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi gören kripto para piyasası giderek büyümektedir. Blockchain yani blok zinciri teknolojisi ile birlikte piyasaya sürülen kripto para birimleri popülerlik kazandıkça kripto para Türkiye’de yasal mı sorusu gündeme gelmektedir. TCMB tarafından yapılan düzenlemede kripto paraların tanımı şu şekilde verilmiştir: “Dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.”

T.C. Merkez Bankası’nın Kripto Para Uyarısı

TCMB kripto para uyarısı, ülkemizde kripto paralara yatırım yapmak isteyen yatırımcı ve trader’ların dikkatinden kaçmamıştır. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile tüm dikkatleri üzerine çeken TCMB, aynı zamanda bu sektörde pek çok mağduriyet yaşandığına dikkat çekmektedir. Yatırımcıların kripto para alım satım veya takas işlemleri sırasında çeşitli mağduriyetler yaşadığını öne süren TCMB yetkilileri sorunların kaynağını şu nedenlerle açıklamaktadır:

 • Kripto paraların dünya çapında herhangi bir düzenlemesi yok
 • Kripto paralar denetim mekanizmasına tabi tutulmuyor
 • Kripto paraların merkezi bir muhatabın bulunmuyor
 • Kripto paraların piyasa değeri aşırı oynaklık gösteriyor
 • Anonim oldukları için kripto paralar yasa dışı faaliyetlerde kullanılabiliyor
 • Kripto para cüzdanları çalınmaya müsait yapıda
 • Kripto parası olan kişilerin bilgisi dışında cüzdan kullanımı riski var
 • Kripto para gönderme işlemi geri döndürülemez nitelikte

Bu tür riskler yüzünden vatandaşlara önemli uyarılarda bulunan TCMB, yayınladığı yönetmelikte yatırımcıların dikkat etmesi gereken noktaları gözler önüne sermiştir. Bu varlıkların herhangi bir ürün veya hizmet karşılığı ödemelerde kullanılmasının doğru olmayacağını belirten yetkililer bu nedenle kripto para ödemelerini yasaklamıştır. Ancak az önce belirtmiş olduğumuz gibi TC vatandaşları, kendi sorumlulukları dahilinde kripto para işlemi yapabilirler. Böylelikle kripto para borsaları üzerinden TL karşılığında USDT, BTC, ETH, LTC, XRP, SOL, ADA ve daha pek çok kripto para birimi satın almalarında bir engel yoktur.

Türkiye’de Hizmet Veren Kripto Para Borsaları

Türkiye’deki kripto para borsaları, global çapta hizmet veren büyük kripto para alım satım platformlarından farklı bir hizmet anlayışına sahiptir. Vatandaşlar, kripto para alıp satmak veya uzun vadeli yatırım yapmak için bu borsalara üye olmalıdır. Ülkemizde en çok kullanıcısı bulunan kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

 • BtcTurk
 • Bitlo
 • Bitci
 • Icrypex
 • BitTurk
 • Bitexen

Kripto para Türkiye’de yasal mı sorusunun yanıtı konusunda bu bilgileri değerlendirebilir ve yatırım kararınızı verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu